Kallelse till årsstämma 2026
26 mar, 2026, 13:00
Styrelsen i Bokusgruppen AB (publ) kallar till årsstämma den 7 maj 2026. Styrelsen föreslår bland annat kontantutdelning om 4,00 kronor per aktie, att utbetalas i två delar; 2,00 kronor per aktie med avstämningsdag måndagen den 18 maj 2026 och 2,00 kronor per aktie med avstämningsdag onsdagen den 18 november 2026.
KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA
Bokusgruppen AB (publ), 559025-8637, håller årsstämma torsdagen den 7 maj 2026 klockan 09.00 i Akademibokhandelns butik, Mäster Samuelsgatan 28, 111 57 Stockholm. Entrén till stämmolokalen öppnar klockan 08.30. Lättare frukost erbjuds deltagarna.
RÄTT ATT DELTA OCH ANMÄLAN
Den som önskar delta i årsstämman ska:
1. vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den 28 april 2026 eller, om aktierna är förvaltarregistrerade, begära att förvaltaren rösträttsregistrerar aktierna i sådan tid att registreringen är verkställd senast torsdagen den 30 april 2026, och
2. anmäla sin avsikt att delta till bolaget senast torsdagen den 30 april 2026.
Anmälan om deltagande kan göras via e-post till [email protected] eller genom brev till Bokusgruppen AB, Att: Bolagsstämma, Box 2100, 103 13 Stockholm.
I anmälan ska det uppges namn eller firma, personnummer eller organisations-nummer, adress, telefonnummer samt, i förekommande fall, antalet biträden (högst två).
Aktieägare kan välja att utöva sin rösträtt vid bolagsstämman genom fysiskt deltagande eller genom ombud.
FÖRVALTARREGISTRERADE AKTIER
För att få delta i bolagsstämman måste den som låtit förvaltarregistrera sina aktier, utöver att anmäla sin avsikt att delta, låta registrera aktierna i eget namn så att han eller hon är registrerad som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast torsdagen den 30 april 2026. Sådan registrering kan vara tillfällig. Observera att detta förfarande även kan gälla beträffande aktier som förvaras i aktiedepå hos bank och på vissa investeringssparkonton (ISK).
OMBUD OCH FULLMAKTSFORMULÄR
Den som inte är personligen närvarande vid bolagsstämman får utöva sin rätt vid bolagsstämman genom ombud med skriftlig, undertecknad och daterad fullmakt. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling för den juridiska personen bifogas.
För att underlätta inpasseringen vid bolagsstämman bör fullmakter, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda på Bokusgruppen AB, Att: Bolagsstämma, Box 2100, 103 13 Stockholm senast torsdagen den 30 april 2026.
Observera att särskild anmälan om aktieägares deltagande vid bolagsstämman ska ske även om aktieägaren önskar utöva sin rösträtt vid bolagsstämman genom ombud. Inskickat fullmaktsformulär gäller inte som anmälan till bolagsstämman.
Ett fullmaktsformulär finns tillgängligt på bolagets webbplats, www.bokusgruppen.com. Fullmaktsformuläret kan också erhållas hos bolaget eller beställas via e-post till [email protected].
ANTAL AKTIER OCH RÖSTER
Det totala antalet aktier och röster i bolaget vid tidpunkten för utfärdandet av kallelsen uppgår till 16 151 226.
AKTIEÄGARES RÄTT ATT BEGÄRA UPPLYSNINGAR
Styrelsen och den verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, vid bolagsstämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets eller dotterföretags ekonomiska situation samt om bolagets förhållande till annat koncernföretag.
FÖRSLAG TILL DAGORDNING
1. Val av ordförande vid bolagsstämman
2. Val av en eller två justeringspersoner
3. Upprättande och godkännande av röstlängd
4. Prövning av om bolagsstämman blivit behörigen sammankallad
5. Godkännande av dagordning
6. Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen samt av koncernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen
7. Beslut om:
a) fastställande av resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen
b) dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
c) i–vi) ansvarsfrihet åt styrelseledamöter och verkställande direktör
8. Fastställande av antalet styrelseledamöter
9. Fastställande av arvoden till styrelsen och revisor
10. i–vii) Val av styrelseledamöter och revisor
11. Beslut om valberedning
12. Beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
13. Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om återköp av teckningsoptioner
14. Bolagsstämmans avslutande
BESLUTSFÖRSLAG
Punkt 1: Val av ordförande vid bolagsstämman
Som ordförande vid bolagsstämman föreslås styrelseordförande Patrik Wahlén eller, vid förhinder för honom, den som styrelsen i stället anvisar.
Punkt 7 b): Beslut om dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
Styrelsen föreslår att bolagsstämman fattar beslut om vinstutdelning till aktieägarna om 4,00 kronor per aktie att utbetalas i två delar om 2,00 kronor per aktie vid vardera tillfälle.
Avstämningsdag hos Euroclear Sweden AB för rätt att erhålla den första utdelningsdelen föreslås bli måndagen den 18 maj 2026. Om bolagsstämman beslutar enligt styrelsens förslag beräknas utbetalning av den första utdelningsdelen från Euroclear Sweden AB ske torsdagen den 21 maj 2026, och sista dag för handel i aktien med rätt till den första utdelningsdelen kommer att vara onsdagen den 13 maj 2026 och första dag för handel i aktien utan rätt till den första utdelningsdelen kommer att vara fredagen den 15 maj 2026.
Avstämningsdag hos Euroclear Sweden AB för rätt att erhålla den andra utdelningsdelen föreslås bli onsdagen den 18 november 2026. Om bolagsstämman beslutar enligt styrelsens förslag beräknas utbetalning av den andra utdelningsdelen från Euroclear Sweden AB ske måndagen den 23 november 2026, och sista dag för handel i aktien med rätt till den andra utdelningsdelen kommer att vara måndagen den 16 november 2026 och första dag för handel i aktien utan rätt till den andra utdelningsdelen kommer att vara tisdagen den 17 november 2026.
Punkt 7 c): Beslut om ansvarsfrihet åt styrelseledamöter och verkställande direktör
Revisorerna tillstyrker att bolagsstämman beviljar styrelsens ledamöter och den verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2025.
Beslut om ansvarsfrihet föreslås fattas genom separata, individuella beslut för varje styrelseledamot respektive VD i följande ordning:
i. Patrik Wahlén (styrelseledamot och styrelseordförande)
ii. Mattias Björk (styrelseledamot)
iii. Anna Wallenberg (styrelseledamot)
iv. Cecilia Marlow (styrelseledamot)
v. Jeanette Söderberg (styrelseledamot)
vi. Maria Edsman (verkställande direktör)
Punkt 8: Fastställande av antalet styrelseledamöter
Valberedningen föreslår att bolagsstämman fattar beslut om att styrelsen, för tiden fram till slutet av nästa årsstämma, ska bestå av fem styrelseledamöter utan styrelsesuppleanter.
Punkt 9: Fastställande av arvoden till styrelsen och revisor
Valberedningen föreslår att bolagsstämman fattar beslut om styrelsearvode på årsbasis, för tiden fram till slutet av nästa årsstämma, enligt följande:
i. 275 000 kronor (250 000) ska utgå till styrelsens ordförande;
ii. 230 000 kronor (220 000) ska utgå till var och en av de övriga styrelseledamöterna som har valts av bolagsstämman och som inte är anställda i bolaget; samt
iii. 110 000 kronor (110 000) ska utgå till den styrelseledamot som är ordförande och 110 000 kronor (110 000) ska utgå till var och en av de styrelseledamöter som i övrigt ingår i revisionsutskottet som inrättas av styrelsen.
Valberedningen föreslår att bolagsstämman fattar beslut om att arvode till revisor ska utgå enligt godkänd räkning.
Punkt 10: Val av styrelseledamöter och revisor
Valberedningen föreslår att bolagsstämman fattar beslut om, för tiden fram till slutet av nästa årsstämma, val av:
– Styrelseledamöter:
i. Patrik Wahlén (omval)
ii. Mattias Björk (omval)
iii. Anna Wallenberg (omval)
iv. Jeanette Söderberg (omval)
v. Maria Edsman (nyval)
– Styrelseordförande:
vi. Patrik Wahlén (omval)
– Revisor:
vii. Ernst & Young Aktiebolag (omval)
Information om föreslagna styrelseledamöter
Som ny styrelseledamot föreslås Maria Edsman. Maria Edsman, född 1968, har en flerårig erfarenhet som VD för Bokusgruppen AB (publ) (en befattning som hon lämnar den 1 april 2026) och dessförinnan VD-uppdrag på Polarn O. Pyret och Brothers. Maria Edsman är styrelseledamot i Volati AB, Salix Group AB, Rusta AB och Galadriel AB samt styrelsesuppleant i Tekholmen AB. Därutöver har Maria Edsman uppdrag inom Bokusgruppen-koncernen och Svenska Bokhandlareföreningen som upphör den 1 april 2026. Maria Edsman har därutöver inga andra pågående bolags- eller styrelseuppdrag. Maria Edsman (och till henne närstående) äger 100 800 aktier och 50 000 teckningsoptioner i Bokusgruppen AB (publ).
En presentation av de styrelseledamöter som föreslås till omval finns på bolagets webbplats, www.bokusgruppen.com.
Föreslagna styrelseledamöters oberoende
Med beaktande av reglerna om styrelseledamöters oberoende i Svensk kod för bolagsstyrning anser valberedningen att tre av de fem föreslagna styrelseledamöterna: Mattias Björk, Anna Wallenberg och Jeanette Söderberg är oberoende i förhållande till såväl bolaget och bolagsledningen som bolagets större aktieägare.
Valberedningen anser att Patrik Wahlén är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men att han inte är oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare eftersom han själv är en större aktieägare.
Valberedningen anser att Maria Edsman är oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare men att hon inte är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen eftersom hon är verkställande direktör för bolaget fram till och med den 1 april 2026.
Punkt 11: Beslut om valberedning
Valberedningen föreslår att den instruktion för att utse valberedningen, som antogs för första gången på årsstämman 2021 och som sedan dess har antagits oförändrad vid varje efterkommande årsstämma, ska fortsätta att gälla tills vidare.
Den instruktion för att utse valberedningen som antogs på årsstämman 2021 finns publicerad på bolagets webbplats, www.bokusgruppen.com.
Punkt 12: Beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
De ersättningar som har erlagts, utifrån de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som antogs av årsstämman 2025 (”Riktlinjerna”), framgår av not 6 i Bokusgruppen AB:s årsredovisning för 2025.
Det har inte förekommit några avvikelser från förfarandet för genomförandet av Riktlinjerna eller undantag från tillämpningen av Riktlinjerna under 2025.
Styrelsen föreslår att Riktlinjerna ska fortsätta gälla tills vidare (dock som längst till och med årsstämman 2030).
Riktlinjerna finns publicerade på bolagets webbplats, www.bokusgruppen.com.
Punkt 13: Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om återköp av teckningsoptioner
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till och med nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, besluta om återköp av de 260 000 utestående teckningsoptionerna av serie 2023/2026. Teckningsoptionerna som är föremål för beslutet medför rätt att teckna nya aktier i bolaget för 47,00 kronor per aktie (före eventuell omräkning enligt omräkningsvillkoren för teckningsoptionerna) under perioden från och med den 11 maj 2026 till och med den 31 maj 2026. Återköp ska ske till marknadsvärde vilket ska fastställas av styrelsen och grundas på den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bolagets aktie på Nasdaq First North Growth Market under en period i nära anslutning till perioden för återköp (i tillämpliga fall, med beaktande av omräkningsvillkor enligt teckningsoptionsvillkoren som finns tillgängliga på Bokusgruppens webbplats, www.bokusgruppen.com). Styrelsen ska bemyndigas att besluta om de närmare villkoren för genomförandet samt om de administrativa åtgärder som kan krävas för genomförande av detta beslut.
Syftet med återköp ska vara att begränsa utspädning av bolagets aktie samtidigt som teckningsoptionsinnehavarna erbjuds en möjlighet att tillgodogöra sig teckningsoptionernas värde och använda sådant värde för att utnyttja ej återköpta teckningsoptioner. Återköpta teckningsoptioner ska hållas i bolagets förvar och makuleras utan att överlåtas vidare.
* * *
BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER
För information om hur personuppgifter behandlas i samband med bolagsstämman, se integritetspolicy: www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
HANDLINGAR
Fullständiga förslag till beslut och övriga handlingar som ska tillhandahållas inför bolagsstämman enligt aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning kommer att hållas tillgängliga hos bolaget och på bolagets webbplats, www.bokusgruppen.com, senast tre veckor före dagen för bolagsstämman samt sändas kostnadsfritt till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress. Även bolagsstämmoaktieboken tillhandahålls hos bolaget.
* * *
Stockholm i mars 2026
Bokusgruppen AB (publ)
Styrelsen
To English speaking shareholders: The notice to attend the annual general meeting is available in English on the company’s website, www.bokusgruppen.com.
Ytterligare information
För mer information, vänligen kontakta Maria Edsman, VD Bokusgruppen, 076-888 26 10 eller Alexandra Fröding, presskontakt, via 070-775 27 83.
Bolaget är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market. Bolagets Certified Adviser är DNB Carnegie Investment Bank AB (publ).
Bokusgruppen AB (publ)
Box 2100, 103 13 Stockholm
Lindhagensgatan 126, plan 5, 112 51 Stockholm
Tel: 010-744 10 00
E-post: [email protected]
Organisationsnummer: 559025-8637